Vzgoja gozdnih sadik

V drevesnici Omorika vzgajamo sadike gozdnega drevja za obnove s sadnjo, sanacije po ujmah, sanacije zasmrečenih gozdov itd. za skoraj 2/3 površine slovenskih gozdov v zasebni lasti in v lasti Republike Slovenije. S sadikami v celoti oskrbujemo območne enote zavodov za gozdove: Celje, Maribor, Nazarje, Slovenj Gradec, Bled, Kranj, Murska Sobota, del Tolmina, del Ljubljana. Za slovenske gozdove na leto vzgojimo poprečno okoli 500.000 sadik (pred letom 1990 od 1.500.000 do 1.800.000 sadik letno), od tega približno 55% sadik listavcev.

Vse sadike se vzgajajo iz semenja nabranega iz dreves rastočih v kvalitetnih na terenu izločenih t.i. semenskih sestojih.

Od iglavcev vzgajamo: smreko, rdeči in črni bor, jelko, macesen, duglazijo…, od listavcev pa: bukev, gorski in ostrolistni javor, lipo, divji kostanj, pravi kostanj, jerebiko, gaber, črno jelšo, divjo hruško, lesniko, divjo češnjo, hraste (dob, graden, rdeči hrast), oreh, brek, skorš,…

Ciklus vzgoje traja od 3 do 5 let. Pri listavcih je najpogostejša vzgojna oblika 1/2, kar pomeni, da je sadika rasla eno leto, kot semenka po presaditvi pa še dve leti, kot presajenka. Pri iglavcih pa se uveljavljajo različne vzgojne oblike, glede na intenzivnost rasti. Pri smreki, jelki in duglaziji je običajna vzgojna oblika 2/2 in 2/3, pri ostalih iglavcih pa se uporablja večinoma vzgojna oblika 1/2.

Setev smreke

Setev smreke

Setev iglavcev

Setev iglavcev

Pokrivanje setve

Pokrivanje setve

Izkop smrekovih semenk

Izkop smrekovih semenk

Nasad smreke

Nasad smreke

Njiva s sadikami gorskega javora

Njiva s sadikami gorskega javora

Nasadi listavcev

Nasadi listavcev

Sadike divjeje češnje

Sadike divjeje češnje

Nasadi gozdnih sadik

Nasadi gozdnih sadik

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, varnosti...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.

Za informacije o zmožnostih posameznih brkljalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drevesnica Omorika d.o.o.