Preprosto lep ameriški slamnik

Ameriški slamniki so zanimive trajnice, ki popestrijo naše vrtove. So bolj robustni in nezahtevni. Njihovi cvetovi dišijo po medu in tako privlačijo tako čebele kot tudi ostale žuželke. Strokovno ime izvira iz grške besede echinos, kar pomeni jež – na katerega spominjajo bodice stožčastega osrednjega dela cveta.

Naravno izvirajo iz Severne Amerike, kjer rastejo v prerijah, na kamnitih področjih, v suhih odprtih gozdovih in na peščenih površinah. V vrtovih gojimo predvsem škrlatno cvetoči ameriški slamnik (Echinacea purpurea). Zadnja leta pa so se v vrtovih pričeli pojavljati ameriški slamniki z rdečimi, oranžnimi in rumenimi cvetovi. Nekatere sorte so dobro obstojne, druge pa slabše in lahko se zgodi, da prihodnje leto ne bodo več rdeče, oranžne ali rumene barve, ampak bele in škrlatne. Morda se najde med njimi kakšen cvet, ki spominja na svojo prvotno barvo.

Ameriški slamniki so postali zelo moderni, ko se je pričel uveljavljati bolj naraven stil vrtnarjenja. Ko neka rastlina postane moderna, pritegne tudi pozornost vrtnarjev in gojiteljev. Tako se potem pojavijo želje po bolj zanimivih različicah rastline in to se je zgodilo tudi pri ameriškem slamniku. Gojitelji so pričeli vzgajati nizke različice ameriškega slamnika, pričeli so s križanjem in tako pridobili zanimive križance med E. purpurea in E. paradoxa ter s tem tudi nove barve.

Ameriškemu slamniku najbolj ustreza sončna lega. Najlepše pa raste v humoznih in vlažni, a dobro odcednih tleh. Zelo dobro prenaša tudi sušo zato ga lahko sadimo tudi na bolj odprtih legah.

Cvetovi so sestavljeni iz cvetnih koškov z izrazitim stožčastim osrednjim delom in cvetnih lističev. Osrednji del cveta je sestavljen iz majhnih cevastih cvetov. Nekatere sorte ameriških slamnikov imajo tudi polnjen cvet. Cvetovi se odpirajo na vrhu cvetnih stebel. Cvetno steblo je močno in visoko, saj lahko nekatere vrste in sorte ameriških slamnikov dosežejo višine do 120 cm.

Ameriški slamniki cvetijo od junija pa vse do jeseni. Če želimo, da bodo cveteli še bolj bogato, jim sproti odstranjujemo odcvetela cvetna stebla. Cvetovi ameriških slamnikov so zelo dolgo obstojni tudi kot rezano cvetje in tako si lahko z njimi ustvarimo kakšen lep poletni šopek. V jeseni, ko zaključijo z rastjo, jim lahko porežemo suha socvetja. Lahko pa jih pustimo in imamo tako tudi čez zimo zimski okras, prav tako pa predstavljajo suha socvetja hrano za ptice.

Ameriški slamniki zelo lepo pridejo do izraza, če jih posadimo skupaj z okrasnimi travami, mačjo meto (Nepeta sp.), lepimi očkami (Coreopsis sp.), krvomočnicami (Geranium sp.), gavrami (Gaura sp.), hermelikami (Sedum sp.), kaduljami (Salvia sp.), grozdastimi plamenkami (Phlox paniculata), ostrožniki (Delphinium sp.).

Ameriški slamnik je poznan tudi v medicini, kjer ga uporabljajo za krepljenje imunskega sistema. Uporabna je cela rastlina. Predvsem pa uporabljajo korenine vrste E. angustifolia in tudi E. purpurea ter E. pallida.

V nadaljevanju predstavljam nekaj vrst in sort ameriškega slamnika, ki jih lahko kupite tudi na slovenskem trgu:

 

Echinacea angustifolia – ozkolistni ameriški slamnik

Ozkolistni ameriški slamnik je trajnica, ki ima nekoliko manj kompaktno rast kot nekatere druge vrste ameriških slamnikov. Naravno izvira iz Severne Amerike, kjer raste na planotah, prerijah in odprtih svetlih gozdovih. Listi so dlakavi, ne nazobčani, ozko-suličasto oblikovani in do 15 cm dolgi. Cveti od junija do avgusta. Stožčast osrednji del cveta je oranžno rjave barve, cvetni listi pa so svetlo rožnate barve. V višino doseže med 30 in 80 cm.

 

Echinacea pallida – bledi ameriški slamnik

Bledi ameriški slamni naravno izvira iz vzhodnega dela ZDA, kjer raste na prerijah in hribovitih pobočjih. Ima dlakave, ne nazobčane, eliptične liste, ki so veliki do 20 cm. Cveti od julija do septembra. Stožčast osrednji del je oranžno rjave barve, cvetni listi so rožnate barve, ki hitro zbledijo v nežno rožnato skoraj belo barvo. Cvetni listi po izgledu spominjajo na lovke meduze. V višino doseže med 100 do 125 cm.

 

Echinacea purpurea – ameriški slamnik

Ameriški slamnik je najbolj uporabljena vrsta ameriškega slamnika v vrtnarstvu. Naravno izvira iz vzhodnega dela ZDA, kjer raste v prerijah in odprtih svetlih gozdovih. Listi so grobo dlakavi, nazobčani, jajčaste oblike in do 15 cm dolgi. Cveti od julija do oktobra. Stožčast osrednji del je oranžno rjave barve, cvetni listi pa so temno rožnate barve. V višino zraste od 50 do 100 cm. Na tržišču je dostopnih kar nekaj sort, ki imajo različne barve cvetnih listov:

  • E. purpurea 'Alba' (bela), cveti od julija do septembra, v višino doseže do 90 cm,
  • E. purpurea 'Coconut Lime' (polnjen cvet, zelen rumeno bela), cveti od junija do septembra, v višino doseže do 70 cm,
  • E. purpurea 'Harvest Moon' (rumena), cveti od junija do septembra, v višino doseže do 90 cm,
  • E. purpurea 'Hot Papaya' (polnjen cvet, rdeča), cveti od junija do avgusta, v višino doseže do 70 cm,
  • E. purpurea 'Julija' (oranžno rdeča), cveti od junija do septembra, v višino doseže do 70 cm,
  • E. purpurea 'Pink Double Delight' (polnjen cvet, roza), cveti od julija do avgusta, v višino doseže do 50 cm,
  • E. purpurea 'Prairie Splendor' (temno rožnata), cveti od junija do septembra, v višino doseže do 60 cm,
  • E. purpurea 'Sunrise' (svetlo rumena), cveti od julija do septembra, v višino doseže do 80 cm,
  • E. purpurea 'Vintage Wine' (škrlatna), cveti od julija do avgusta, v višino doseže do 70 cm.

 

Ameriški slamnik je nepogrešljiva trajnica, ko ustvarjamo naravne vrtove (t.s. vrtovi, ki po izgledu spominjajo na naravo). Prav tako pa ne sme manjkati v okrasnih vrtovi ob hišah, saj se lahko kombinira z raznoraznimi trajnicami in tudi grmovnicami. Ameriški slamnik je vsestransko uporabna trajnica.

 

Zapisala: Tanja Kozar Planinšek, ing.vrt.

Foto: Tanja Kozar Planinšek, svetovni splet

 

Viri:

Literatura:

  • Rice G. (editor-in-chief), (2006). Encyclopedia of Perennials, The definitive illustrated reference guide. Dorling Kindersley, London,
  • Strgar Satler B., (2007). Sto trajnic na Slovenskem. Prešernova družba d.d., Ljubljana.

Splet:

Cvetovi ameriških slamnikov dišijo po medu in tako privabljajo čebele ter druge žuželke

Cvetovi ameriških slamnikov dišijo po medu in tako privabljajo čebele ter druge žuželke

Echinacea angustifolia (ozkolistni ameriški slamnik)

Echinacea angustifolia (ozkolistni ameriški slamnik)

Echinacea pallida (bledi ameriški slamnik)

Echinacea pallida (bledi ameriški slamnik)

Echinacea purpurea (ameriški slamnik)

Echinacea purpurea (ameriški slamnik)

Echinacea purpurea 'Vintage Wine' (škrlatni ameriški slamnik)

Echinacea purpurea 'Vintage Wine' (škrlatni ameriški slamnik)

Echinacea purpurea 'Sunrise' (rumen ameriški slamnik)

Echinacea purpurea 'Sunrise' (rumen ameriški slamnik)

Echinacea pupurea 'Alba' (beli ameriški slamnik)

Echinacea pupurea 'Alba' (beli ameriški slamnik)

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, varnosti...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.

Za informacije o zmožnostih posameznih brkljalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drevesnica Omorika d.o.o.