10 najpogostejših napak pri urejanju vrta ob hišah

Slabo urejanje okolice hiš se največkrat, na žalost, začne s slabim načrtom ali celo brez načrta. Če želimo imeti vrt z čim manj vzdrževanja, se to prične z dobrim načrtom. Dobro načrtovan vrt bo izgledal vsako leto bolje, slabo načrtovan pa vsako leto slabše.

 

V nadaljevanju članka vam bom opisala 10 najpogostejših napak, ki se pojavljajo, ko se lastniki lotijo ureditve okolice hiš sami.

  1. 'Početi nič': Veliko krat smo presenečeni, ko opazujemo določene hiše, kjer lastniki več let odlašajo s hortikulturno ureditvijo okolice hiše. Niti ne posadijo kakšno drevo za senco pred soncem. Okolica hiše je prepuščena plevelu, divji travi in prazni zelenici. Če že imate hišo z okolico, kjer še ne raste nič, je skrajni čas, da si posadite vsaj drevo.
  2. 'Premajhne grede': Smiselno oblikovanje grede je lahko po navadi težko, zato se določeni lastniki odločijo, da je najlaže odstraniti ozek pas trave ob hiši in tako dobijo gredo. V to gredo potem posadijo rastline, ki niti niso primerne za saditev tja. Vemo pa, da so rastline različne po hitrosti rasti in doseženih končnih dimenzijah. Tako nekatere rastline prerastejo gredo, so obraščene le na delu, kjer je svetloba, ali pa se dregnejo ob hišo. Potem se zgodi, da lastniki rastline režejo zato, da ne presežejo dimenzije grede. Zakaj pa nebi povečali gredo in tako omogočili rastlini normalno rast? Oziroma zakaj nebi že v začetni fazi naredili dovolj veliko gredo, da bodo rastline imele dovolj prostora za rast?
  3. 'Mikro urejanje': Za večino lastnikov je načrtovanje ureditve okolice nekaj kar lahko naredi v enem dnevu. Tako nastanejo 'majhni otočki' z rastlinami, ki nimajo nobenega smisla. Načrtovalci se radi poslužujemo t.i. načrtovanja, kjer se ustvari neka hrbtenica vrta, ki povezuje vse detajle v vrtu.
  4. 'Zbiranje rastlin': Veliko vrtoljubcev si domov prinese rastline v katere so se zaljubili ali pa so jim bile podarjene s strani prijateljev, pri tem pa nima niti najmanjše ideje kam v vrtu bo to rastlino pravzaprav posadil. Tako nastane zasaditev brez smisla kot pesem brez rime. Takšni vrtovi so veliko krat prenatrpani, brez stila in ne laskajo samemu izgledu vrta.
  5. 'Mini rastline': Nekateri vrtnarji določene rastline prodajajo kot rastline, ki ne zrastejo veliko – kot mini rastline, s tem tudi prepričajo lastnike vrtov. Ko so rastline posajene v vrtu in prično rasti, pa lastniki ugotovijo, da le-te rastline niso tako 'mini' kot jim je bilo rečeno v vrtnariji.
  6. 'Neuman trava': Kjer s kosilnico lastniki ne morejo pokositi trave (ozki pasovi me elementi), se morajo le-tega lotiti na roke in to lahko vzame kar nekaj časa, da zelenica izgleda urejeno. Zato je pomembno, da takšne elemente nekako vključimo v okrasne grede ali jih obsadimo. Tako bo košnja lažja.
  7. 'Preveliki grmi in drevesa': Veliko rastline preraste prostor, ki jim je bil namenjen in s tem zapro poti, dovoze ali poglede skozi okno. Lastniki takrat enostavno rečejo: 'Jih bom pa porezal nazaj.' To ni priporočljivo, saj se lahko določene rastline z rezjo tudi uničijo. Vsaka rastlina ima določeno neko končno dimenzijo (višina in širina), zato lahko predvidimo kako velike bodo zrasle. Zakaj torej se ne izbere rastlina, ki je bolj primerne za neko mesto in ne bo prevelika?
  8. 'Začeti s premajhnim': Veliko ljudi ne pričakujejo, da bodo večje rastline v njihovih vrtovih preživele zato si posadijo majhne / drobne sadikice. Te majhne sadikice veliko krat ne preživijo, da bi dosegle neko starost. Če pa že preživijo, imajo čudno rast in jih je potrebno zaradi tega odstraniti. Druga velika napaka, ki jo naredijo lastniki vrtov, je da posejejo seme drevesa in čakajo, da zraste. Takšne majhne rastline se največkrat tudi pokosijo in iz njih ni nič. Ali ni boljše, da se v drevesnici poišče zadosti velika in kakovostna  rastlina, ki je ne bo mogoče pokositi?
  9. 'Neusklajenost': Saditev rastlin v parih oziroma v ujemajočih se linijah je lahko napaka, če v gredi niso zagotovljeni isti rastni pogoji. Da bodo rastline v parih delovale, se mora poskrbeti za enako osončenost, zemljo, vlago in založenost s hranili, drugače zasaditev ne bo delovala.
  10. 'Kamor pade, pač pade': Pogosta napaka lastnikov vrtov, ki se urejanja lotijo sami, je da posadijo rastline po načinu 'kamor pade, pač pade'. Tako si sami postavijo ovire pri košnji zelenice. Nobena rastline niti ne mara, da jo trava 'duši' vse do debla. Prav tako se redko kdaj zgodi, da nastanejo kolobarji okoli rastlin in bi se košnja zelenice vsaj delno olajšala in tako so rastline obsojene na borbo, da ne bodo pokošene.

Kako se izogniti zgoraj naštetim najpogostejšim napakam? Najlažje je začeti z enostavnim načrtom kam katero rastlino posaditi in se tega načrta tudi držati. Rastline kupujte potem, ko načrt že imate. Bodite pozorni na dimenzije, ki jih neka rastline doseže, da jo boste posadili na pravo mesto oziroma izberite rastlino, ki je primerna za določeno mesto v vrtu. Če sami ne veste kako in kaj, je najbolje da se obrnete na strokovnjake, ki se z načrtovanjem vrtov ukvarjajo in vam oni izrišejo načrt ureditve.

 

 

Zapisala: Tanja Kozar Planinšek, ing.vrt.

Fotografije: Marija Herman-Planinšek, Tanja Kozar Planinšek

Načrt: Tanja Kozar Planinšek

 

Rastline ne marajo, da je trava čisto do debla

Rastline ne marajo, da je trava čisto do debla

Za lažjo košnjo in preživetje rastline je smiselno narediti kolobarje okoli rastlin

Za lažjo košnjo in preživetje rastline je smiselno narediti kolobarje okoli rastlin

Saditve v parih uspejo, če imajo rastline iste pogoje za rast

Saditve v parih uspejo, če imajo rastline iste pogoje za rast

Rastline razporejene po sistemu 'kamor pade, pač pade'

Rastline razporejene po sistemu 'kamor pade, pač pade'

Urejanje okolice hiše je lažje z načrtom, ki ga izriše strokovnjak

Urejanje okolice hiše je lažje z načrtom, ki ga izriše strokovnjak

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, varnosti...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.

Za informacije o zmožnostih posameznih brkljalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drevesnica Omorika d.o.o.