Medovite trajnice

Čebele so naše prijateljice. Ravno zardi tega bi morali poskrbeti, da bi se čebelam zagotovilo čim več paše. Le-to lahko zagotovimo tudi z rastlinami v naših vrtovih. V vrtove lahko posadimo rastline, ki bogato cvetijo in so zanimive za čebele. Le-te rastline niso posajene v vrtu samo zaradi čebel, ampak so tudi okrasne. Tako bomo ubili dve muhi na en mah – poskrbeli bomo, da se bodo čebele lahko pasle in še polepšali si bomo vrt.

V prejšnjem članku sem opisala nekaj grmovnic, ki so zanimive za čebeljo pašo. Tokrat vam bom opisala nekaj trajnic.

Velikonočnice ali kosmatinčki (Pulsatilla) so trajnice, ki cvetijo zgodaj pomladi (ponavadi okoli velike noči – od tod tudi slovensko poimenovanje). Cvetovi so odvisni od sorte – vijolična, bela, rožnata, rdeča. Po cvetenju se oblikujejo semenske glavice, ki so tudi zanimive za kakšen šopek. Listi so kosmati in na pogled spominjajo na praprot. Najbolje uspevajo na polnem soncu in v dobro odcednih tleh. Ne marajo zastajajoče vlage. Velikonočnica bo lepo prišla do izraza tudi v večjih koritih ali posodah. Največkrat pa jo sadimo v skalnjake.

Rmani (Achillea) so trajnice, ki imajo ploščata koškasta socvetja. Rod obsega 100 različnih vrst. Barva cvetov je odvisna od vrste in sorte, prav tako višina, ki variira od nizkih (primerni za skalnjake) pa vse do visokih (primerni za cvetlične grede). Cveti v poletnih mesecih. Listi so drobno pernato deljeni, ki so lahko srebrni ali pa v različnih odtenkih zelene. Najbolje uspevajo na sončnih mestih in v vlažnih tleh. Cvetovi so primerni tudi za rezanje, saj se dolgo obdržijo v svežih šopkih. Odcvetela socvetja je priporočljivo redno odstranjevati, saj s tem spodbudimo nastajanje novih cvetov.

Plahtica (Alchemilla) je poleti cvetoča trajnica, katere rod obsega več kot 300 različnih vrst in sort. Cvetovi se začno pojavljati v poletnih mesecih in so rumene barve. Po cvetenju je priporočljivo, da se plahtici porežejo odcvetela socvetja, saj bomo s tem spodbudili novo cvetenje. Plahtica uspeva na sončnih do polsenčnih legah v vlažnih tleh. Med plahticami je najbolj uporabna mehkodlaka plahtica (Alchemilla mollis). Cveti v začetku meseca junija. Listi so svetlo zelene barve in so najbolj zanimivi, ko se na njih naberejo vodne kapljice po dežju ali po jutranji rosi. V poletnih mesecih lahko listi nekoliko porjavijo in takrat lahko rastlino porežemo do tal, saj bo na novo odgnala in ponovno zacvetela. Mehkodlaka plahtica se največkrat uporablja za obrobo gred.

Lepe očke (Coreopsis) so trajnice, katerih cvetovi so v pretežno rumeni barvi. V rod spada okoli 114 različnih vrst in sort enoletnic in trajnic. V vrtovih sta poznani predvsem dve vrsti – C. grandiflora in C. verticillata. Prve imajo veliko krat dvojne cvetove, ki so uporabni tudi za rezano cvetje. Po cvetenju lahko cvetove odstranimo (odrežemo jih čisto pri tleh) in tako podaljšamo cvetenje vse do jeseni. Druge so zanimive zaradi drobnih, iglicam podobnih listih in enostavnih cvetovih. Lepim očkam ustrezajo sončne lege in vlažna tla. Nekatere vrste dobro prenašajo tudi sušo in jih v poletnih mesecih ob suši ni potrebno zalivati.

Ameriški slamnik (Echinacea) je trajnica, ki ni zahtevna za vzdrževanje. Cveti v poletnih mesecih. Največkrat zasledimo škrlatno cvetoče ameriške slamnike (E. purpurea) in belo cvetoče (E. purpurea 'Alba'). Zadnja leta pa so se začeli na tržišču pojavlati tudi ameriški slamniki v rdeči in rumeni barvi. Odcvetele cvetove lahko v jeseni pustimo, saj bodo čez zimo predstavljali zanimiv zimski okras. Sveže cvetove lahko uporabimo tudi v šopkih. Rastlina doseže v višino do 120 cm. Najbolje uspeva na sončnih legah, v humoznih in vlažnih, a dobro odcednih tleh.

Sivka (Lavandula) je trajnica, ki jo vzgajajo tudi kot zelišče. Cvetovi so vijolične, modro-vijolične, bele ali rožnate barve in so zbrani v klasastem socvetju. Cveti v poletnih mesecih. Listi sivke so največkrat sivo-zelene barve. Ima znan vonj, ki je bolj izrazit pri posušeni kot pri sveži. Najbolje uspeva na sončnih legah in v z mineralnimi snovmi bogatih tleh. Sivka se največkrat kombinira tudi z vrtnicami, saj odganja uši z vrtnic. Veliko krat pa se sadi v robove gre za obrobo.

Jesenske astre (Aster) so trajnice, ki nam popestrijo vrt v jesenskem času. Rod obsega več ko 250 različnih vrst in sort trajnic in enoletnic. Cvetovi aster so različnih barv – bela, rožnata, rdeča, vijolična, modra,…. Astre uspevajo na polnem soncu in v vlažnih, a dobro odcednih tleh. Poznamo nižje rastoče vrste jesenskih aster (A. dumosus), ki dosežejo višino do 40 cm, in višje rastoče vrste A. novae-angliae in A. novi-belgii, ki dosežejo višino do 140 cm. Višje rastoče astre lahko pozno pomladi, ko so šopi približno na polovici višine, skrajšamo za polovico. Tako bomo dosegli, da ostanejo nekoliko nižje in stebla pri tleh ne bodo ogolela. Za bolj polno rast lahko astre tudi vršičkamo.

Hermelike (Sedum) so višje rastoče trajnice, ki cvetijo v jesenskih mesecih. Imajo lepe mesnate liste in sploščena socvetja. Cvetovi so odvisni od sorte - lahko so beli, krem, rožnati, rdeči,…. Posušena socvetja lahko pustimo tudi kot zimski okras. Listi so ponavadi sivo-modre barve, lahko so tudi rdeči ali pisani. Hermelike najlepše uspevajo na sončnih mestih in v odcednih tleh. Zelo dobro prenašajo sušo. Če imajo preveč dobro zemljo, jim je potrebno postaviti tudi oporo, drugače se bodo prelomile ali pa polegle pod težo listja. Najlepše bodo prišle do izraza v skupinskih zasaditvah.

Opisala sem le nekaj trajnic, ki privabljajo čebele v naše vrtove. Trajnic, ki jih čebele zelo rade obletavajo je še veliko, a vseh ne morem opisati, saj bi zavzel članek preveč prostora.

 

Zapisala: Tanja Planinšek, ing.vrt.

Fotografije: Tanja Planinšek

Velikonočnica ali kosmatinček je med bolj zgodaj cvetočimi trajnicami in predstavlja zgodnjo pašo za čebele

Velikonočnica ali kosmatinček je med bolj zgodaj cvetočimi trajnicami in predstavlja zgodnjo pašo za čebele

Rdeče cvetni rman (A. millefolium 'Paprika') tudi privablja čebele

Rdeče cvetni rman (A. millefolium 'Paprika') tudi privablja čebele

Mehkodlaka plahtica je zanimiva tudi zaradi ujetih kapljic na listih

Mehkodlaka plahtica je zanimiva tudi zaradi ujetih kapljic na listih

Lepe očke (C. grandiflora 'Early Sunrise') so bogato in dolgo cvetoče trajnice

Lepe očke (C. grandiflora 'Early Sunrise') so bogato in dolgo cvetoče trajnice

Čebele zelo rade obletavajo ameriške slamnike

Čebele zelo rade obletavajo ameriške slamnike

Jesensko pašo za čebele predstavljajo tudi jesenske astre

Jesensko pašo za čebele predstavljajo tudi jesenske astre

Hermelike predstavljajo jesensko pašo za čebele

Hermelike predstavljajo jesensko pašo za čebele

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, varnosti...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.

Za informacije o zmožnostih posameznih brkljalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drevesnica Omorika d.o.o.