Barve v vrtu (2. del)

V prvem delu sem se osredotočila na golo teorijo. V drugem delu bi se rada posvetila samim barvam – kaj pomenijo, s katerimi barvami jih lahko kombiniramo, v katerem predelu vrta jih uporabljati.

Preden začnem opisovati posamezne barve, pa najprej na kaj moramo biti pazljivi pri vnosu barve v vrt:

  • Velikost vrta – da ne naredimo majhen vrt še manjši.
  • Fasade in vrtni elementi – da povežemo hišo oz. vrtne elemente z okolico. (Pri omembi fasad bi rada opozorila, da je v zadnjih časih zelo moderna uporaba močnih (že skoraj fluorostenčnih) barv za fasade, h katerim je težko kombinirati rastline, da bi se hiša povezala z okoljem.)
  • Stil vrta – da ne sadimo 'eksot' v kmečki ali podeželski vrt.
  • Želje stranke – poskušamo uskladiti naše strokovne utemeljitve in želje stranke do takšne mere, da dosežemo nek kompromis.
  • Mešanje in kombinacije barv – ob poznavanju katere barve lahko mešamo in kombiniramo med sabo lahko vrt naredimo takšen kot smo si ga zamislili.
  • Modne zapovedi (trenutni trendi).

Kot sem tudi opisala v prejšnjem članku se barve na barvnem kolesu razdelijo na tople in hladne barve. Začela bom s toplimi barvami.

 

Tople barve

Tople barve so barve, ki so zelo močne in hitro pritegnejo pozornost. Zato jih velikokrat uporabljamo v predelu vrta, kjer želimo nekaj poudariti oziroma nek predel vrta poživiti, osvetliti. Ker so to močne barve, jih v vrt vnašamo previdno (raje manj kot preveč).

 

Rdeča za dinamiko

Rdeča barva je topla in vznemirjajoča barva, ki je sinonim za nevarnost in agresijo, po drugi strani pa je tudi sinonim za ljubezen. Z rdečo lahko v vrt vnesemo strast in dramo, kar drugim barvam ne more uspeti.

Harmonične zasaditve z rdečo je težko doseči, ampak kontrastne zasaditve so pa vedno dramatične in izstopajoče. V naravi rdeče barve ne najdemo veliko, bolj se pojavlja v jesenskih mesecih, ko se obarvajo listi in dobimo zanimive jesenske palete. Ker je rdeča močna barva, jo v vrt vnašamo previdno. Uporabljamo jo v predelu vrta, kjer se bodo dogajale dinamične dejavnosti.

Poznamo dve različni vrsti rdeče barve: tople rdeče, ki se nagibajo bolj proti rumenim (npr. škrlatna, živo rdeča,…) in hladne rdeče, ki se nagibajo bolj proti vijoličnim (npr. temno rdeča). Za razliko od drugih barv, je rdeča barva resnično rdeča v svoji najbolj nasičeni obliki.

 

Oranžna spodbuja apetit

Oranžna barva je zelo zahtevna barva, ki kar kriči po pozornosti. Težko jo je kombinirati z kakšnimi drugimi barvami, ker je zelo močna barva. Najbolje deluje v kombinaciji z rumeno in rdečo barvo, saj je mešanica med tema dvema barvama.

Z oranžno barvo bomo v vrt vnesli toploto in ga poživili. Ker je topla barva, jo bomo najlaže kombinirala z ostalimi toplimi barvami. Tako bomo tudi dosegli harmonične zasaditve. Če želimo doseči kontrastno zasaditev, jo bomo kombinirali z modro barvo.

V naravi oranžne barve ni veliko, tako kot rdeča barva se tudi oranžna pojavlja bolj v jesenskih mesecih. Oranžna barva je močna barva, zato jo uporabljamo oziroma vnašamo v vrt previdno – bolje manj kot preveč. V vrtu jo uporabljamo v predelih, kjer se nameravamo hraniti, saj spodbuja apetit.

 

Rumena osvetli temne kotičke

Rumena barva je barva, ki simbolizira sonce, toploto, zlato, …. Ker je bolj živahna barva, bo v vrt vnesla svetlobo in bo posvetlila temne kotičke. Na primer zlato rumena barva bo najbolje delovala na soncu, medtem ko bodo nežno rumene barve vnesle nekaj svetlobe v temnejše predele vrta.

Harmonične zasaditve z rumeno bodo delovale mehko in sončno. Kontrastne zasaditve pa lahko delujejo živahno in izjemno prijetno, ne da bi delovale preveč drzno. Z rumeno barvo ne delamo eno-barvnih zasaditev, ker lahko deluje moteče in pritegne preveč pozornosti.

Spomladi in v jeseni rumena barva v vrtu ne deluje tako moteče, ker je takrat sonce dokaj nizko na nebu. Poleti pa lahko deluje rumena moteče, ker je tudi sonce višje ne nebu in je močnejše. Ker je rumena tako močna barva, lahko hitro dominira med barvam, ki so bolj nežne. Zato si je potrebno zapomniti, da deluje harmonično z rdečo in oranžno barvo, medtem ko lahko dosežemo močan kontrast, če ji dodamo modro barvo.

 

Mehka in sproščujoča rožnata

Rožnata barva je barva, ki je ne najdemo na mavrici, vendar jo najdemo v marsikaterem cvetu. Je barva, ki deluje kot vezni člen med toplimi in hladnimi barvami. Sama sem se odločila, da jo uvrstim med tople barve.

Rožnato barvo lahko najdemo v nežnih odtenkih, ki delujejo toplo ali pa v temnejših odtenkih, ki so nagnjeni že bolj proti modri, in delujejo hladneje. Dobro je, da ti dve skupini rožnate barve ne mešamo med sabo, saj bo pri hladnejših tonih izstopala modra barva, pri toplejših pa bolj rumena barva. Rožnata barva sama deluje mehko in sproščujoče, temnim barvam pa daje globino in jih obogati.

Veliko rožnatih cvetov vsebuje še drugo barvo. Le-takšne rastline nam dajo namig katero barvo jim lahko dodamo. Lepe harmonične zasaditve bomo dosegli, če bomo rožnato kombinirali z vijolično, modro in belo. Takšne zasaditve delujejo tudi sveže. K rožnati barvi ni priporočljivo kombinirati rdeče barve, čeprav je rožnata barva mešanica rdeče in bele barve. Bela barva v rožnati 'izniči' učinek rdeče in tako se rožnata ter rdeča barva ne 'prenašata'.

 

Zapisala: Tanja Planinšek, ing.vrt.

Foto: Tanja Planinšek

 

Viri:

  • Chivers S., (2005). Planting for Colour. A David & Charles Book, F+W Publications Inc.,
  • Fisher S., (2005). Garden Colour. Octopus Publishing Group Ltd, London,
  • Lawson A., (1996). The Gardener's Book of Colour. Frances Lincon Limited, London.
Maslenica s temno rdečimi cvetovi (Hemerocallis 'Crimson Pirate')

Maslenica s temno rdečimi cvetovi (Hemerocallis 'Crimson Pirate')

Zanimve temno rdeče cvetove ima tudi pisanolistni hibiskus (oslez) (Hibiscus syriacus 'Variegata')

Zanimve temno rdeče cvetove ima tudi pisanolistni hibiskus (oslez) (Hibiscus syriacus 'Variegata')

Okrasna rdečelistna sliva (Prunus ceracifera 'Nigra')

Okrasna rdečelistna sliva (Prunus ceracifera 'Nigra')

Oranžna barva v cvetu nepozebnika (Hamamelis x intermedia 'Jelena')

Oranžna barva v cvetu nepozebnika (Hamamelis x intermedia 'Jelena')

Petoprstnik z oranžnimi cvetovi (Potentilla fruticosa 'Red Ace')

Petoprstnik z oranžnimi cvetovi (Potentilla fruticosa 'Red Ace')

V jeseni se v lepo oranžno barvo odane japonski javor, ki je čez leto zelene barve

V jeseni se v lepo oranžno barvo odane japonski javor, ki je čez leto zelene barve

Nežno rumena barva v pomladanskih mesecih (Crocus sp. - žafran)

Nežno rumena barva v pomladanskih mesecih (Crocus sp. - žafran)

Živo rumena barva v cvetovih forzicije (Forsythia x intermedia 'Fiesta')

Živo rumena barva v cvetovih forzicije (Forsythia x intermedia 'Fiesta')

Zlato rumeni cvetovi lepih očk (Coreopsis grandiflora 'Early Sunrise')

Zlato rumeni cvetovi lepih očk (Coreopsis grandiflora 'Early Sunrise')

Pozno aprila ali zgodaj maja nas razveseljuje rožnato cvetoča okrasna češnja (Prunus serrulata 'Kanzan')

Pozno aprila ali zgodaj maja nas razveseljuje rožnato cvetoča okrasna češnja (Prunus serrulata 'Kanzan')

Rožnata barva v cvetovih srčkov (Dicentra spectabilis)

Rožnata barva v cvetovih srčkov (Dicentra spectabilis)

Rožnato cveti tudi naša vrtnica sorta 'Prešeren'

Rožnato cveti tudi naša vrtnica sorta 'Prešeren'

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za sporočilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013, je prinesel nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, varnosti...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje...). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (uporabniško ime, jezik, regijo...) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.

Za informacije o zmožnostih posameznih brkljalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Drevesnica Omorika d.o.o.